Strona głównaZdrowieCytrusy, czyli samo zdrowie

Cytrusy, czyli samo zdrowie

Cytrusy, czyli samo zdrowie

To, że owoce i warzywa zawierają bardzo dużo cennych dla organizmu człowieka witamin wiedzą wszyscy. Jednak nie każdy zdaję sobie sprawę z tego jak bardzo potrafią wpływać na jego funkcjonowanie. Szczególnie istotne są cytrusy, choć większość kojarzy je tylko z jedną cechą.

Najpopularniejszą właściwością cytrusów jest wzmacnianie odporności za pomocą witaminy C. Jest ona silnym antyoksydantem, pomaga w walce z chorobami, a także zapobiega anemii. Cenne są także terpeny, które odpowiadają nie tylko za charakterystyczny zapach, ale także za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co skutkuje wspomaganiem organizmu przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Za pomocą cytrusów można także pobudzić wydalanie szkodliwych substancji z organizmu oraz zapobiegać cholesterolowi. To wszystko dzięki pektynom zawartym w białej części skórki oraz błonkach rozdzielających cząstki owoców. Jednym z najbardziej znanych cytrusów jest cytryna, która nie tylko korzystnie wpływa na trawienie (pobudza wydzielanie śliny i żółci), ale także dzięki swoim właściwościom alkalizującym przeciwdziała zakwaszeniu organizmu. Kolejny zdrowotny cytrus to pomarańcza, która zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach. Z kolei grejpfrut zalecany jest szczególnie dla tych osób, które walczą z nadwagą, gdyż zawarte w nim enzymy przyspieszają pracę układu trawienia. Owoc ten zmniejsza również wchłanianie się tłuszczów. Cytrusy działają również zbawiennie dla serca. Nie tylko obniżają cholesterol, ale także wspomagają rytmiczną pracę tego organu dzięki dużej zawartości witamin z grupy B oraz magnezu i wapnia. W swoim składzie posiadają również rutynę, która uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych, wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń, a także działa przeciwzakrzepowo. Zapobiegają także miażdżycy, ponieważ poprzez neutralizacje wolnych rodników zmniejszają szanse na powstanie procesów zapalnych w żyłach. Te właściwości to nie wszystko! Dzięki dużej zawartości potasu regulują gospodarkę wodną, a co za tym idzie zapobiegają nadciśnieniu.

Dodatkowo cytrusy mają wspaniały zapach, który zawdzięczają olejkom eterycznym. Zapach skorki pomarańczy działa odprężająco oraz uspokajająco, cytryny i grejpfruta pobudzająco i orzeźwiająco. Olejek cytrynowy potrafi walczyć z sennością, a także wspomagać koncentrację.

https://vitaltabs.pl/produkt/enzymy-trzustkowe/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne