W dzisiejszym świecie istnieje światopogląd, że to otyłość jest groźna, że to otyłość jest zmorą człowieczeństwa i zagraża naszemu życiu. Rzadziej zastanawiamy się jakie konsekwencje może przynieść niedowaga.
Myślę, że ważnym jest, aby podkreślać, iż niedowaga jest równie niebezpieczna jak otyłość. Spowodowane jest to tym, że w przypadku niedowagi organizm człowieka dostaje zbyt małą ilość mako i mikroelementów, w skład których wchodzą witaminy, minerały, ale również tłuszcze, białka i węglowodany. Prowadzi do osłabienia a nwet wyniszczenia organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów ze skórą, przewlekłego zmeczęnia, anemi, nieregularnego miesiączkowania, przedwczesnego porodu, a także spowolnionego lub osłabionego wzrostu. Mimo, iż nie wszyscy oczuwają konsekwencje niedowagi jest ona równie niebezpieczna jak otyłość. Szacuje się, że 4,2% kobiet oraz 1,2% mężczyzn w Polsce zmaga sie z niedowagą. Według kalkulatora BMI niedowaga wynosi mniej niż 19.
Zdarza się tak, że zmagają się z nią osoby, u których jest to po prostu rodzinne. Często bywa tak, że niektórzy ludzie mają naturalnie niskie BMI, które powtarza się potem przez kilka kolejnych pokoleń. Osoby z wysokim metabolizmem również mogą cierpieć na niedowagę, mimo spożywania kalorycznych posiłków. Tak samo może dziać się w przypadku sportowców, którzy z racji ogromnej ilości ruchu analogicznie bedą mieć obniżone BMI z racji oczywiscie na ilość spalanych kalorii, np. biegacze. W gorszym przypadku są ci, u których zbyt niska masa ciała spowodowana jest jakąś przewlekła chorobą, zmniejszającą apetyt, np. Nowotwory, choroba Crohna, czy wrzody jelita grubego oraz ci, którzy zmagają się z chorobą psychiczną, np. depresja bądź zaburzenia odżywania typu anoreksja i bulimia. Kalkulator BMI to jedno, ponieważ pozwala stwierdzić choć szacunkowe dane, jednak nie może się obejść bez wizyty u lekarza.
Wydawać by się mogło, że przytyć jest dużo prościej niż schudnąć. Jest to jednak błędne myślenie. Powodem tych problemów niestety najczęściej jest podłoże zdrowotne, a z tym już zdecydowanie trudniej sobie poradzić. Najlepiej więc walczyć z niedowagą u lekarza. Jeśli jednak stwierdzi on, że nie ma przeciwskazań zdrowotnych, warto dojadać we własnym zakresie. Można do swojej diety dorzucić przekąski, najlepiej te wysokobiałkowe, które sprzyjają zwiększaniu masy mięśniowej oraz typowe bomby kaloryczne, np. orzeczy, słonecznik czy masło orzechowe. Lepiej jednak unikać śmieciowego jedzenia, które niestety zawiera jedynie puste kalorie, a oprócz kilogramów dostarczymy organizmowi ogromną ilość cukru i tłuszczu, co zupełnie jest niepotrzebne w zdrowej diecie.
O niedowadze według kalkulatora BMI przeczytasz również na https://www.bmi-kalkulator.pl/waga-do-wzrostu/niedowaga