Strona głównaZdrowieCzym jest czosnek niedźwiedzi?

Czym jest czosnek niedźwiedzi?

Czym jest czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum) z wyglądu zupełnie nie przypomina tego tradycyjnego, znanego nam od dziecka, z tego względu, iż nie posiada klasycznych ząbków, lecz zielone liście. Bywa też inaczej nazywany, innymi stosowanymi do jego określenia nazwami są cebula czarownic lub czosnek cygański. Już w bardzo dawnych czasach, bowiem starogermańskich, odkryto jego wyjątkowe właściwości lecznicze. Zauważono wówczas, że niedźwiedzie, które przebudziły się ze snu zimowego zażywają go w celu wzmocnienia organizmu po długiej przerwie. Łatwo jest więc się domyślić skąd wzięła się główna nazwa tej rośliny. Najcenniejsze są zawarte w nim związki siarki, ponieważ to dzięki nim zawdzięcza swoje zdrowotne działanie. Zdecydowanie jest wart posiadania takiego okazu we własnym ogrodzie.

 

Uprawa czosnku niedźwiedziego

Mimo że w Polsce objęty został częściową ochroną gatunkową, jego cebulki czy nasiona są łatwo dostępne i nie będzie żadnych problemów z ich zakupem. Jeśli więc chodzi o czosnek niedźwiedzi uprawa jego jest opłacalna ze względu na szereg korzyści jakie przynosi. Nie jest też zbytnio skomplikowana, nawet zwykły amator ogrodnictwa poradzi sobie z tym zadaniem. Sama roślina ma kilka specjalnych wymagań, ale za to dobrze znosi niskie temperatury oraz nie jest wymagająca w kwestii pielęgnacji. Ważne są przede wszystkim: gleba oraz stanowisko. Dobry jego wzrost zapewni ziemia o odczynie lekko zasadowym albo obojętnym, musi być też żyzna, wilgotna i próchnicza. Preferuje miejsca zacienione lub pół cieniste, z tego względu świetnym rozwiązaniem będzie sadzenie czosnku pod drzewem. Dzięki swemu wyjątkowemu wyglądowi w piękny sposób udekoruje miejsca, gdzie został posadzony. Używając gotowych nasion, należy zasadzić je w czasie późnej jesieni. Używając cebulek, najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie ich na przełomie sierpień/wrzesień na głębokości ok. 6-8 cm. Między sobą powinny mieć zachowany dystans przynajmniej 10 cm. Jeśli jednak sadzimy ich grupy, wtedy musi zostać zwiększony do 30 cm. Jak już wcześniej zostało wspomniane, same zabiegi pielęgnacyjne są bardzo proste i niewymagające. Jedyne czego trzeba takiej roślinie do prawidłowego wzrostu to odchwaszczanie oraz podlewanie w kryzysowych sytuacjach, takich jak chociażby susza. Z czasem, jeśli będzie prawidłowo zadbany, zacznie się samodzielnie rozmnażać. Zakwita w maju oraz wtedy też wydaje swoje nasiona. Należy pamiętać, że jeśli chcemy wykorzystać w jakimś celu cebulki to już wczesną wiosną warto jest zaznaczyć w widoczny sposób miejsce wzrostu tejże rośliny.

***

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne