Oglądanie tego co jest pod taflą wody jest niezwykłym przeżyciem. Świat pod wodą wygląda na tyle pięknie i zdumiewająco, że większość osób, które chociaż raz posmakują nurkowania pragną dalej rozwijać tą pasję. Żeby jednak przystąpić do bezpiecznego nurkowania trzeba najpierw zaopatrzyć się w sprzęt – podstawą jest odpowiednia maska do nurkowania, fajka (rurka) oraz płetwy. W niniejszym artykule sprawdzimy na co zwrócić uwagę wybierając maskę do nurkowania.

Maska jednoszybowa czy dwuszybowa?
Maska do nurkowania wysokiej jakości powinna być wykonana z hartowanego szkła. Do wyboru jest wiele różnych typów masek – niektóre nachodzą tylko na oczy, inne zasłaniają całą twarz dając efekt panoramicznych kątów widzenia. Z reguły wybór typu maski dotyczy tego czy wybrać maskę jednoszybową czy dwuszybową. Jednoszybowa składa się z jednej pokrytej szkłem powierzchni, natomiast w przypadku dwuszybowej mamy do czynienia z dwiema szklanymi powierzchniami niczym w okularach. Wielu nurków jest entuzjastami rozwiązania jednoszybowego, gdyż takowe zapewnia trochę szersze pole widzenia jednak wybór pomiędzy maską jednoszybową a dwuszybową w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

Wielkość
Rozmiar maski powinien musi pasować do rozmiarów naszej głowy. Rozmiar maski jest regulowany za pomocą paska zapinanego z tyłu głowy. Pozwala to na dość dużą regulację, jednak nie da się uznać, że każda maska jest uniwersalna i będzie pasowała każdemu. Trzeba też dopasować maskę do pozostałego wyposażenia. Na przykład jeśli zamierzamy ubrać suchy skafander nurkowy to maska powinna być przystosowana do nakrycia głowy jakie występuje w skafandrze tego typu.

Szczelność
Kluczową kwestią jest szczelność maski. Prawidłowo dobrana maska powinna mocno trzymać się twarzy, nawet jeśli nurek energicznie porusza głową. W egzemplarzach niskiej jakości zdarza się, że po kilku – kilkunastu minutach nurkowania szczelność zaczyna zostawiać wiele do życzenia. Jeśli nurkujemy amatorsko w basenie takie problemy wydają się do wybaczenia, jeśli jednak myślimy o poważnym nurkowaniu na otwartych wodach to jest to sytuacja, której zdecydowanie trzeba uniknąć.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.