Strona głównaTurysytkaJak wybrać maskę do nurkowania?

Jak wybrać maskę do nurkowania?

Oglądanie tego co jest pod taflą wody jest niezwykłym przeżyciem. Świat pod wodą wygląda na tyle pięknie i zdumiewająco, że większość osób, które chociaż raz posmakują nurkowania pragną dalej rozwijać tą pasję. Żeby jednak przystąpić do bezpiecznego nurkowania trzeba najpierw zaopatrzyć się w sprzęt – podstawą jest odpowiednia maska do nurkowania, fajka (rurka) oraz płetwy. W niniejszym artykule sprawdzimy na co zwrócić uwagę wybierając maskę do nurkowania.

Maska jednoszybowa czy dwuszybowa?
Maska do nurkowania wysokiej jakości powinna być wykonana z hartowanego szkła. Do wyboru jest wiele różnych typów masek – niektóre nachodzą tylko na oczy, inne zasłaniają całą twarz dając efekt panoramicznych kątów widzenia. Z reguły wybór typu maski dotyczy tego czy wybrać maskę jednoszybową czy dwuszybową. Jednoszybowa składa się z jednej pokrytej szkłem powierzchni, natomiast w przypadku dwuszybowej mamy do czynienia z dwiema szklanymi powierzchniami niczym w okularach. Wielu nurków jest entuzjastami rozwiązania jednoszybowego, gdyż takowe zapewnia trochę szersze pole widzenia jednak wybór pomiędzy maską jednoszybową a dwuszybową w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

Wielkość
Rozmiar maski powinien musi pasować do rozmiarów naszej głowy. Rozmiar maski jest regulowany za pomocą paska zapinanego z tyłu głowy. Pozwala to na dość dużą regulację, jednak nie da się uznać, że każda maska jest uniwersalna i będzie pasowała każdemu. Trzeba też dopasować maskę do pozostałego wyposażenia. Na przykład jeśli zamierzamy ubrać suchy skafander nurkowy to maska powinna być przystosowana do nakrycia głowy jakie występuje w skafandrze tego typu.

Szczelność
Kluczową kwestią jest szczelność maski. Prawidłowo dobrana maska powinna mocno trzymać się twarzy, nawet jeśli nurek energicznie porusza głową. W egzemplarzach niskiej jakości zdarza się, że po kilku – kilkunastu minutach nurkowania szczelność zaczyna zostawiać wiele do życzenia. Jeśli nurkujemy amatorsko w basenie takie problemy wydają się do wybaczenia, jeśli jednak myślimy o poważnym nurkowaniu na otwartych wodach to jest to sytuacja, której zdecydowanie trzeba uniknąć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne