Strona głównaTurysytkaNiezwykły wyjazd do Rosji. Moja przygoda

Niezwykły wyjazd do Rosji. Moja przygoda

Planujesz podróż do Rosji? Koniecznie przeczytaj mój subiektywny poradnik, dzięki któremu dowiesz się, co warto zobaczyć w Moskwie, a co w Petersburgu. Zobacz, które atrakcje turystyczne w Rosji są moim zdaniem przereklamowane, a które stanowczo niedoceniane przez turystów.

Zanim podjąłem decyzję o podjęciu samotnej wycieczki do Rosji, musiałem nasłuchać się licznych rad znajomych i członków rodziny, którzy co prawda nigdy w Rosji nie byli, ale mają wyrobione zdanie na temat tego kraju. Rady oczywiście opierały się na stereotypach, a każda kończyła się namawianiem do zrezygnowania z wyjazdu. Dziś już wiem, że istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wyjazd do Rosji, a najważniejszym jest możliwość skonfrontowania stereotypów z rzeczywistością.

Petersburg w jeden dzień wycieczki – Rosja bez tajemnic

Zanim przejdę do mojego subiektywnego przewodnika po Petersburgu, wyjaśnię, w jaki sposób najszybciej można uzyskać wizę do Rosji. Organizacja wyjazdu do Petersburga może wydawać się skomplikowana, ale warto się na to zdecydować. Jeśli zechcesz załatwić wizę samodzielnie, to przygotuj się na konieczność wypełnienia licznych dokumentów. Osobiście polecam pośrednika – można zaoszczędzić sporo czasu. Można się też zdecydować na wyjazd do Rosji z biurem podróży, na który potrzebny będzie tylko paszport. Wiza nie będzie konieczna.

Na zwiedzanie Petersburga, który w latach 1712–1918 był stolicą Imperium Rosyjskiego, miałem tylko jeden dzień. Ale wystarczyło, abym na własne oczy przekonał się, jak piękne jest to miasto. Każdy wielbiciel monumentalnej architektury będzie zachwycony Placem Teatralnym, Pałacem Zimowym, czy Pałacem Marmurowym. Petersburg zaimponował mi pięknem tych wszystkich odrestaurowanych zabytków. Wyjazd do Rosji był też dla mnie okazją do zobaczenia Krążownika „Aurora”, czyli symbolu rewolucji październikowej. Można go zobaczyć przy Nadbrzeżu Piotrogrodzkim Newy, gdzie został zakotwiczony. Na jego pokładzie po remoncie w latach 1945–1947 powstało muzeum.  Z kolei nabrzeże rzeki Newy, to jak dla mnie wątpliwa atrakcja turystyczna. Wyjątkiem są rejsy i to najlepiej wieczorne.

Moskwa – co warto zobaczyć podczas pobytu w stolicy Rosji?

Moskwę również zwiedzałem jeden dzień. Podczas mojej małej wycieczki do Rosji miałem okazję zobaczyć Kreml moskiewski, Zbrojownię kremlowską z kolekcją klejnotów, takich jak jajka Fabergé i korony carskie. Na Kremlu można też zobaczyć armatę Car–puszkę oraz Car–kołokoł, czyli największy na świecie dzwon, który znajdziesz na placu w obrębie moskiewskiego Kremla. Na zakończenie zwiedziłem Galerię Trietiakowską – muzeum sztuk plastycznych, w którym znajdują się dzieła znanych malarzy rosyjskich, takich jak Andriej Rublow czy Ilja Riepin. Jeśli miałbym drugi raz zdecydować czy wybrać się do tego muzeum, czy np. na kawę do popularnej moskiewskiej kawiarni, to z pewnością wybrałbym to drugie. Do hotelu powróciłem metrem, które moim zdaniem jest jedną z najbardziej zaskakujących i niedocenianych atrakcji turystycznych.

Bajkał – błękitne oko Syberii

Bajkał był głównym celem mojej wycieczki. Rosja to kraj z bardzo bogatą historią i wieloma atrakcjami turystycznymi, ale dla mnie najciekawsze było jezioro Bajkał. Odkąd pamiętam, marzyłem, że kiedyś je zobaczę. Bajkał to najstarsze i jednocześnie najgłębsze jezioro na świecie. Pod względem powierzchni jest drugim do do wielkości jeziorem w Azji i siódmym na świecie. Z tego powodu często nazywane jest Syberyjskim morzem. Przy okazji odwiedziłem też Zabajkalski Park Narodowy, który obejmuje zlewnie jeziora, a następnie wybrałem się do Irkucka, gdzie miałem okazje poznać historię ludu Buriacji w Muzeum Etnograficznym Kultury i Życia Narodów Zabajkala w Ułan Ude. Polecam również Muzeum Sztuki im. Sampiłowa, gdzie wystawione są zbiory malarstwa i tradycyjnego rzemiosła buriackiego oraz eksponaty sztuki buddyjskiej.

Moja przygoda z Rosją była wspaniała i mam zamiar ją niedługo powtórzyć. Tym razem wybieram się w dłuższą podróż nie tylko po Rosji, ale też Łotwie i Białorusi z biurem Bezkresy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne