Nowe zwierzę w domu to mnóstwo radości, a także spory obowiązek. Zastanawiasz się czy w Polsce jest obowiązek jego rejestracji? Podpowiadamy czy trzeba to robić.

Rejestracja zwierząt domowych

Ze względu na szeroką skalę sprzedawanych zwierząt domowych i istniejących już hodowli, wiele osób zastanawia się nad tym czy trzeba rejestrować psy, koty czy inne pupile. Na ten moment nie ma takiego obowiązku według prawa. Jednak coraz więcej w Unii Europejskiej mówi się o wprowadzeniu rejestracji zwierząt domowych. Chodzi tu przede wszystkim o sprzedaż psów czy kotów z nielegalnych hodowli, które mogą łamać prawo albo źle traktować zwierzaki. Chcesz kupić nowe zwierzę, ale brakuje Ci oszczędności? Konieczny jest zakup akcesoriów, legowiska i karmy? W takim razie pożyczka pozabankowa to świetna forma finansowania.

Obowiązkowa natomiast jest rejestracja zwierząt rolniczych, w tym bydła, owiec i kóz. Konieczna jest rejestracja siedziby stada, a także jego mieszkańców. Jest to niezbędne do prawidłowego oznakowania zwierząt, prowadzenia księgi rejestracji i spisu stanu stada, a także wydanie duplikatów paszportów.

O tym musisz pamiętać!

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje tzw. podatek od psa. Już od ponad 30 lat każdy opiekun powinien zgłosić się do swojej gminy i zapłacić należną opłatę. Jednak nie w każdym miejscu taki obowiązek jest. Najpierw trzeba sprawdzić czy w Twojej gminie jest ustalona opłata za posiadanie psa, a następnie zobaczyć, jak wyglądają terminy. Samorząd może, ale nie musi, zgodzić się na taką formę finansowania swojego budżetu przez mieszkańców. Najwięcej informacji znajdziesz bezpośrednio w urzędzie, a także w Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy.

Stawka jest jedna. W 2020 roku wynosiła ona 125,40 złotych, a w 2021 roku wzrosła do 130,30 złotych. Co ciekawe, prawo przewiduje taką opłatę jednakową dla różnych ras – tych mniejszych i większych. W ustawie o podatkach od zwierząt są wymienione jedynie psy, więc na ten moment, jeśli posiadasz kota, nie musisz płacić za niego żadnych należności. Podatek od psa płaci się w kasie gminy, przelewem oraz u inkasenta. Jeśli nie masz gotówki na tego typu opłaty, pożyczka pozabankowa jest idealnym zastrzykiem gotówki prosto na Twoje konto.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.