Strona głównaUncategorizedJakie zwierzęta domowe należy zarejestrować?

Jakie zwierzęta domowe należy zarejestrować?

Nowe zwierzę w domu to mnóstwo radości, a także spory obowiązek. Zastanawiasz się czy w Polsce jest obowiązek jego rejestracji? Podpowiadamy czy trzeba to robić.

Rejestracja zwierząt domowych

Ze względu na szeroką skalę sprzedawanych zwierząt domowych i istniejących już hodowli, wiele osób zastanawia się nad tym czy trzeba rejestrować psy, koty czy inne pupile. Na ten moment nie ma takiego obowiązku według prawa. Jednak coraz więcej w Unii Europejskiej mówi się o wprowadzeniu rejestracji zwierząt domowych. Chodzi tu przede wszystkim o sprzedaż psów czy kotów z nielegalnych hodowli, które mogą łamać prawo albo źle traktować zwierzaki. Chcesz kupić nowe zwierzę, ale brakuje Ci oszczędności? Konieczny jest zakup akcesoriów, legowiska i karmy? W takim razie pożyczka pozabankowa to świetna forma finansowania.

Obowiązkowa natomiast jest rejestracja zwierząt rolniczych, w tym bydła, owiec i kóz. Konieczna jest rejestracja siedziby stada, a także jego mieszkańców. Jest to niezbędne do prawidłowego oznakowania zwierząt, prowadzenia księgi rejestracji i spisu stanu stada, a także wydanie duplikatów paszportów.

O tym musisz pamiętać!

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje tzw. podatek od psa. Już od ponad 30 lat każdy opiekun powinien zgłosić się do swojej gminy i zapłacić należną opłatę. Jednak nie w każdym miejscu taki obowiązek jest. Najpierw trzeba sprawdzić czy w Twojej gminie jest ustalona opłata za posiadanie psa, a następnie zobaczyć, jak wyglądają terminy. Samorząd może, ale nie musi, zgodzić się na taką formę finansowania swojego budżetu przez mieszkańców. Najwięcej informacji znajdziesz bezpośrednio w urzędzie, a także w Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy.

Stawka jest jedna. W 2020 roku wynosiła ona 125,40 złotych, a w 2021 roku wzrosła do 130,30 złotych. Co ciekawe, prawo przewiduje taką opłatę jednakową dla różnych ras – tych mniejszych i większych. W ustawie o podatkach od zwierząt są wymienione jedynie psy, więc na ten moment, jeśli posiadasz kota, nie musisz płacić za niego żadnych należności. Podatek od psa płaci się w kasie gminy, przelewem oraz u inkasenta. Jeśli nie masz gotówki na tego typu opłaty, pożyczka pozabankowa jest idealnym zastrzykiem gotówki prosto na Twoje konto.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne