Strona głównaUncategorizedJak wybrać pomoc prawną przy rozwodzie?

Jak wybrać pomoc prawną przy rozwodzie?

W nawet najbardziej zgodnym małżeństwie może pojawić się moment, w którym przyjdzie kryzys. Jednym uda się go opanować, przepracować. Jednak są pary, dla których kryzys jest ponad ich siły i wówczas decydują się na pójście własnymi ścieżkami, poprzez zakończenie ich małżeństwa. Rozwód nie jest łatwy i przyjemny, często złe emocje biorą górę i proces rozwodowy nie jest przyjemny. Wówczas warto mieć u swojego boku profesjonalistę

Nie oszukujmy się, rozwód jest procesem trudnym i często nie przebiega w miłej i zgodnej atmosferze. Najczęściej wzajemne oskarżenia, złości biorą górę i na sali sądowej wyciągane są najgorsze małżeńskie brudy. Do tego dochodzą kwestie takie jak: podział majątku, ustalenie opieki nad dziećmi czy ustalenie wysokości alimentów. Wówczas dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże załatwić zawiłe prawne formalności. Jak wybrać tego najlepszego?

Decydując się na wniesienie pozwu rozwodowego, z reguły jesteśmy zmuszeni rozejrzeć się za adwokatem (np. wpisując w wyszukiwarkę adwokat rozwód Wrocław). Do sprawy rozwodowej lepiej wybrać pełnomocnika, który będzie specjalizował się w kwestiach prawa rodzinnego i będzie miał doświadczenie w sprawach rozwodowych. Specjalizacja w danym prawie, będzie dla nas gwarancją, że adwokat jest mocno zakorzeniony w praktyce.

Wybór adwokata jest koniecznością, gdy drugi z małżonków wybrał swojego pełnomocnika. Mając swojego adwokata, będziemy pewni, że żaden kruczek prawny nas nie zaskoczy.

Rozwód to nie tylko wydanie przez sąd orzeczenia o trwałym rozpadzie małżeństwa, ale również ustalenie wielu formalnych kwestii, jak np. opieka nad dziećmi, ustalenie kontaktów drugiego małżonka z dziećmi, zasądzenie alimentów, dokonanie podziału majątku, podział lub spłacenie domu/mieszkania itd. Nie są to łatwe sprawy, szczególnie gdy podejrzewamy, ze druga strona nie ułatwi nam kwestii rozwodu.

Wybierając kancelarię, zwróćmy uwagę czy naszą sprawą będzie zajmował (od początku do końca) jeden prawnik. Przekazywanie sprawy innym, może skończyć się tym, ze nasz pozew będzie traktowany powierzchownie. Dlatego czasem warto zwrócić się do pojedynczego, konkretnego adwokata, który od początku do końca wdroży się w naszą sprawę.

Wybierając adwokata rozwodowego, warto dowiedzieć się jakie ma kwalifikacje i doświadczenie. Oczywiście adwokat bez odpowiedniego wykształcenia nie mógłby otworzyć kancelarii, jednak warto by swoją wiedzę aktualizował, gdyż prawo ulega zmianie. Warto poszukać prawnika, który ma dobre recenzje i opinie klientów na różnych forach prawniczych. Kryterium wyboru adwokata, powinno być jego doświadczenie, ale pamiętajmy, że nie zawsze wiek i doświadczenie idą w parze.

Podczas pierwszego spotkania z prawnikiem, jesteśmy w stanie ocenić czy będzie nam się łatwo z nim współpracowało. Musimy przygotować się, że wiele sytuacji z naszego życia będziemy musieli mu opowiedzieć. Czasem będą to bardzo trudne, intymne tematy. Ważne jest, by adwokat na bieżąco informował swojego klienta o wszelkich postępach w sprawie, jak i dopytywał klienta o bieżące sprawy związane z rozwodem.  Zaangażowanie adwokata jest bardzo istotne. Jeśli tylko poczujemy, że nie ma odpowiedniego zainteresowania ze strony prawnika, wówczas powinniśmy z niego zrezygnować, gdyż za jego pomoc płacimy często nie małe pieniądze.

Nie oszukujmy się kwestia regulacji finansowych jest istotna przy wyborze adwokata. Ceny usług prawniczych zależą od wielkości i renomy kancelarii (czy samego adwokata) od miasta, doświadczenia adwokata, a także od zawiłości danej sprawy.

Warto zwrócić czy adwokat bierze stawkę godzinową czy interesuje go zbiorcza opłata za całą sprawę, niezależnie od tego w ilu posiedzeniach sądu będzie musiał brać udział. Niektórzy adwokaci mogą posługiwać się systemem łączonym, czyli opłata za sprawę plus opłaty dodatkowe za każde posiedzenie sądu. Kwestia opłat jest kwestią indywidualną i od nas zależy co nam się bardziej opłaca.

Pamiętajmy jednak o tym, że żaden adwokat nie jest 100% gwarantem powodzenia w sprawie.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne