Strona głównaUncategorizedArt branding – pojęcie, które powinien znać każdy kto zajmuje się marketingiem

Art branding – pojęcie, które powinien znać każdy kto zajmuje się marketingiem

Branding jest słowem, które z punktu widzenia nauk ekonomicznych ma o wiele więcej wspólnego z biznesem, promocją marki i sprzedażą, niż ze sztuką nowoczesną. W zasadzie oznacza ono rodzaj techniki marketingu, która oparta jest na trzech, głównych filarach. Są nimi: budowanie świadomości marki, personal branding i employer branding. Jak zatem powiązać kreowanie pozytywnego wizerunku produktu ze słowem art, oznaczającym sztukę? Myślę, że odpowiedź zarysowała się już wstępnie w ten sposób zadanym pytaniu.

Art branding

Jak wiadomo, każde działanie polegające na kreowaniu, od zawsze było związane z twórczością. W jaki sposób możemy najłatwiej to zrozumieć odnosząc się do dziedziny, jaką jest sztuka nowoczesna? Marka nie bez przyczyny jest powiązana z logo, wizerunkiem czy też symbolem, jakim w tej sytuacji jest firma sama w sobie. Jednak nie chodzi tu o jej kapitał, posiadane materiały czy to, czym po prostu dysponuje jako producent na rynku handlowym. Chodzi bardziej o otoczkę marketingową i zasób niematerialny jaki rośnie wraz z rozwojem tak zwanego brandu.

Branding, będąc techniką marketingu, zajmuje się pracą nad tworzeniem kreacji, czyli nie tego jaki jest stan faktyczny z nią związany, ale tym, w jaki sposób postrzegana jest przez np. swoich klientów. Nie zawsze brand musi odzwierciedlać prawdziwą wartość marki. Czasami siła brandu to tylko efekt umiejętnie przeprowadzonego marketingu.

Sztuka nowoczesna i art branding

Co z tym zagadnieniem wspólnego ma sztuka nowoczesna? Okazuje się, że wcale nie tak mało. Wykorzystanie sztuki do budowania kreacji marki to właśnie opisywany art branding. Wbrew pozorom wcale nie jest to bardzo rzadko widywany zabieg marketingowy. Raczej wprost przeciwnie – współcześni marketingowcy bardzo umiejętnie korzystają z osiągnięć sztuki.

Podsumowując, wysublimowany marketing w postaci art brandingu oraz sztuka nowoczesna to pojęcia, które mają wiele wspólnych punktów i granica pomiędzy nimi coraz bardziej się zaciera. Połączenie marketingu oraz sztuki to przykład kooperacji, która może przynieść wiele korzyści dla obu stron.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne