Strona głównaUncategorizedOgrodzenie – jak dobrze dopasować je do stylu domu?

Ogrodzenie – jak dobrze dopasować je do stylu domu?

Ogrodzenie – jak dobrze dopasować je do stylu domu?

Pierwsze wrażenie dotyczące domu pojawia się już po zobaczeniu ogrodzenia. Czy jest eleganckie? Czy pasuje do budynku? Wyróżnia się, a może raczej wtapia w otoczenie? Pytania te mogą wydawać się zbyt wnikliwe i mało znaczące. Z drugiej jednak strony posiadanie konkretnych odpowiedzi na nie może pomóc podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru harmonijnie dobranego ogrodzenia.

Podstawową funkcją ogrodzenia jest wyodrębnienie terenu przynależącego do posesji. W ten sposób chronimy się przed nieproszonymi gośćmi, zyskujemy prywatność i odseparowujemy naszą przestrzeń od ulicznego hałasu i brudu. Ogrodzenie jest też wizytówką domu, dobrze więc, by pasowało zarówno do charakteru domu, jak i do estetyki najbliższego otoczenia.

Rodzaje ogrodzeń:

  • Gabionowe – gabion to stalowa siatka uformowana w kształcie prostokątnego kosza i wypełniona praktycznie dowolnym wkładem (żwir, granit, kamienie, marmur, beton). Ogrodzenia gabionowe odznaczają się prostotą formy, dlatego są często stosowane przez http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/nowoczesne-projekty-domow. Ich zaletą jest także solidna konstrukcja, która bardzo skutecznie tłumi przepływ hałasu w obydwie strony. Gabiony są odporne na uszkodzenia mechaniczne, upływ czasu oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze chronią przed wzrokiem przechodniów, a do tego są uznawane za proekologiczne.
  • Metalowe – łatwość montażu i niskie koszty zakupu materiałów sprawiają, że ogrodzenia metalowe to wybór wciąż bardzo powszechny. Z drugiej jednak strony ogrodzeń metalowych nie można uznać za specjalnie stylowe, należy także pamiętać o regularnej konserwacji i ochronie przed korozją.
  • Drewniane – to klasyka gatunku. Do postawienia takiego ogrodzenia potrzeba bali lub sztachet (ewentualnie gotowych paneli). Najlepsze materiały do wykonania ogrodzenia drewnianego to dąb lub sosna. Stanowią one idealne uzupełnienie dla domów w stylu górskim, rustykalnym lub wiejskim. Jedyne o czym trzeba pamiętać to regularna pielęgnacja i zabezpieczanie drewna przed opadami, szkodnikami i omszeniem.
  • Betonowe – stosuje się je najczęściej na działkach o średniej lub dużej powierzchni. W przypadku małych działek mogłyby dawać zbyt przytłaczający efekt. Ogrodzenia betonowe są wytrzymałe i nie straszne im żadne warunki atmosferyczne. Stawianie tego typu ogrodzenia jest dosyć proste, coraz częściej można też spotkać się z łączeniem betonu z elementami metalowymi lub drewnianymi.

Coraz częściej można się też spotkać z ogrodzeniami kombinowanymi, czyli łączącymi w sobie różne elementy takie jak np. słupki metalowe z segmentami kutymi. Wiele osób decyduje się także na zastosowanie naturalnego ogrodzenia, które osiągają przy zastosowaniu żywopłotu lub tui posadzonych w równym rządku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne