Strona głównaUncategorizedNumer vin nie został podany w ogłoszeniu? Koniecznie dopytaj o niego sprzedawcę...

Numer vin nie został podany w ogłoszeniu? Koniecznie dopytaj o niego sprzedawcę pojazdu!

Postępuj rozsądnie przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu. Sprawdź historię pojazdu po jego numerze vin. Coraz częściej jest on już podawany w ogłoszeniach o sprzedaży. Jednak jeżeli go tam nie znajdziesz, nie bój się zapytać o niego sprzedawcy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrze wydajesz swoje pieniądze.

Czym jest numer vin?

Numer vin (Vehicle Identification Number), chociaż brzmi dosyć tajemniczo, jest niczym innym jak numerem identyfikacyjnym pojazdu, zwanym niekiedy także numerem nadwozia. Posiada go każdy pojazd poruszający się po drodze, a co więcej, dla każdego pojazdu jest on unikatowy. Składa się z siedemnastu znaków, liter (z wyjątkiem „O” i „I”) i cyfr. Numer VIN warto sprawdzić, chociażby przed zakupem samochodu, by mieć lepszy wgląd w historię samochodu i zweryfikować ją z informacjami podanymi w ogłoszeniu przez jego wcześniejszego właściciela.

Czy sprawdzenie vin za darmo jest możliwe?

Numer vin może znajdować się w kilku miejscach. Jednym z nich, do którego chyba najłatwiej zajrzeć, jest dowód rejestracyjny samochodu. Niepowtarzalny numer identyfikacji auta oznaczony jest w nim literą „E”. Ponadto widnieje on również na tabliczce, która zostaje na stałe przyczepiona wewnątrz nadwozia auta. Co do zasady najczęściej umieszczana jest w okolicach prawego przedniego fotela, po lewej stronie podszybia, na prawym przednim słupku karoserii, na prawym nadkolu lub po prawej stronie ramy nośnej przy prawym przednim kole. Niekiedy numer vin nabijany jest również na komorę silnika. Warto przy tym zaznaczyć, że można sprawdzić, gdzie znajduje się od w zależności od modelu samochodu i jego producenta.

Znając już numer identyfikacyjny pojazdu, można w łatwy sposób skontrolować historię pojazdu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani. Co więcej, sprawdzenie vin za darmo jest jak najbardziej możliwe. Przykładowo możesz  wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/, gdzie znajdują się bezpłatne raporty Centralnej Ewidencji Pojazdów. UWAGA! Poza numerem vin należy mieć również informacje na temat numeru rejestracyjnego auta oraz daty jego pierwszej rejestracji. W ten sposób dotrzesz do danych technicznych pojazdu, ostatniego odczytu licznika oraz informacji o liczbie właścicieli. Ponadto dowiesz się, kiedy obyło się ostatnie badanie techniczne i czy samochód był rejestrowany na firmę oraz czy nie był kradziony.

Jednak już na wielu serwisach internetowych sprawdzenie vin za darmo przy braku informacji o numerze rejestracyjnym auta również jest możliwe. Raporty tam gromadzone zawierają m.in. dane o wypadkach, kolizjach oraz akcjach serwisowych danego pojazdu. Ponadto użytkownik może dowiedzieć się, jakie wyposażenie powinien posiadać dany model. Informacje te są szczegółowe, ponieważ opisują parametry takie jak rodzaj klimatyzacji czy kolor tapicerki. Niekiedy można również poznać wcześniejsze odczyty przebiegu auta.

Dlaczego warto dopytać o numer vin?

Sprawdzanie vin za darmo jest szansą, której grzech nie wykorzystać. Znając historię auta, mamy pewność, że wydane pieniądze są dobrą inwestycją a nie lokowaniem pieniędzy w ciemno. Po pierwsze często zdarza się, że sprzedawca, wiedząc iż kradzione auta traci znacznie na swojej atrakcyjności, po prostu zataja ten fakt przed przyszłym nabywcą. Znając numer vin, zabezpieczamy się przed tym. Podobnie jest z informacjami na temat kolizji i wypadków. Zazwyczaj jedynie sprawne oko blacharza jest w stanie dostrzec, że auto było „klepane”. Raporty ewidencji pojazdów zawierają często zdjęcia przed naprawą, co pozwala porównać ich obecny i wcześniejszy stan, a tym samym samemu upewnić się, czy na pewno były bezwypadkowe. Ponadto, jeżeli pojazd miał kiedykolwiek zderzenie, to adnotacja o tym również powinna znaleźć się wśród dokumentacji – w ogłoszeniu niekoniecznie.

Kolejnym argumentem są przypadki cofana licznika. Wielu sprzedawców “korci” grzebanie przy przebiegu. Posiadając konkretne zapisy w raportach, czarno na białym widać ile kilometrów dany pojazd przebył naprawdę. Ważna jest także weryfikacja zmian w wyposażeniu fabrycznym auta. Wymieniane części znacznie zaniżają wartość danego pojazdu, co daje nam szersze pole do negocjacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne