Strona głównaUncategorizedChińskie rasy psów

Chińskie rasy psów

Chińskie rasy psów od lat wzbudzają zainteresowanie. Wesołe, o oryginalnym wyglądzie i przyjaznym usposobieniu zdobywają uznanie na całym świecie. Jeśli szukasz czworonoga, sprawdź, może właśnie ten z Chin podbije Twoje serce.

Chińskie rasy psów dzielone są zazwyczaj na dwie grupy. Jedną z nich reprezentują małe pokojowe pieski do towarzystwa, drugą duże chińskie psy bojowe. Pomimo że od lat wzbudzają kontrowersje, zwłaszcza psy bojowe, każda z nich ma zwolenników. Sprawdź, czy psy z Państwa Środka są dla Ciebie.

Chińskie rasy psów do towarzystwa

Mops, mały pies o wielkim sercu

Historia pochodzenia tej rasy nie do końca jest jasna. Zakłada się, że psy przybyły z Chin jedwabnym szlakiem (dawną drogą handlową, która łączyła Chiny z Bliskim Wschodem i Europą). Rasa ta tworzona była dla przedstawicieli dworu cesarskich Chin. Pierwszymi posiadaczami tej rasy, poza Chinami, byli Brytyjczycy. Małe chińskie psy towarzyszyły królowej angielskiej – Wiktorii Hanowerskiej, to właśnie w tym czasie została zapoczątkowana moda na małego krępego psa z czarną maską.

Mops jest wyjątkowo towarzyski, rodzinny i doskonale przystosowany do życia w małym mieszkaniu. Niewielki wzrost 25 – 32 cm, niska waga 6,3-8,1 kg oraz charakterystyczna krępa budowa ciała z krótkim pyskiem i spłaszczoną kufą sprawiają, że zwierzęta budzą zainteresowanie nie tylko u miłośników tej rasy.

Shih Tzu (lwi pies)

Chińskie psy tej rasy znane też pod nazwą Chrysanthemum Dog uważane są za jedną z najbardziej pierwotnych ras (ras, których DNA jak w najmniejszym stopniu, w porównaniu do innych, różni się od DNA wilka). Shih Tzu to typowy pies do towarzystwa. Pochodzi z Tybetu, a w Europie pojawił się w latach trzydziestych XX w. Kontaktowy o wyjątkowo radosnym usposobieniu jest idealnym pieskiem do towarzystwa dla osób starszych i dzieci. Niewielki wzrost do 27cm, mała waga waga 4,5 -8 (idealna 4,5 – 7,5 kg ), piękna długa sierść z dużą ilością podszerstka i zróżnicowanej barwie sprawiają, że pieski cieszą się dużą popularnością.

Pekińczyk, psia arystokracja

Arystokratyczne pieski mieszkające na dworach cesarskich podbiły serca mieszkańców innych części świata. Do XIX wieku pekińczyki spotykane były tylko w Chinach. W późniejszym okresie zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii, gdzie pracowano nad rasą. Hodowcy próbowali uzyskać psa o jak najkrótszej kufie, co niestety odbiło się zauważalnie na ich zdrowiu. Zwierzęta miały poważne problemy z oddychaniem i często chorowały. Obecnie pekińczyki mają delikatnie wydłużone pyszczki, dzięki czemu ich komfort życia znacząco się poprawił.

Pekińczyki to typowe pieski do towarzystwa. Niewielki wzrost ok. 23 cm, niska waga 5 kg i bujny długi włos z grubym podszerstkiem i wyraźnie zaznaczoną kryzą to ich znak rozpoznawczy.

Grzywacz chiński (Chinese Crested Dog), egzotyka i charakter

Grzywacz chiński to rasa, która została uznana w latach 80. XX wieku przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Nagi, a właściwie półnagi (zwierzę ma owłosienie na głowie, uszach i ogonie oraz dolnej części łap) lub owłosiony grzywacz chiński, to idealny pies do towarzystwa. Wyjątkowo inteligentny, wrażliwy i kontaktowy może być doskonałym kompanem dla rodzin z dziećmi i osób starszych.

Rasa ta występuje w dwóch odmianach bezwłosej i porośniętej sierścią. Dodatkowo grzywacze mogą się rod siebie różnić budową, jedne są smukłe i lekkie w typie jelonka, inne zaś krępe z mocniejszym kośćcem. Naga odmiana wymaga większej uwagi, latem niezbędny będzie krem z filtrem, zimą zaś ubranie odpowiednie do pogody. Dorosły osobnik osiąga: samce 28-33 cm wzrostu, suki 23-30 cm i 3-7 kg kg wagi. Różnice te są uwarunkowane płcią, suczki są na ogół mniejsze.

Chińskie psy bojowe

Shar pei, pies z pomarszczoną skórą

Nietypowa szata psa, luźna skóra i fałdki, głowa przypominająca pysk hipopotama i niebieski język to najbardziej pożądane cechy u psów tej rasy. Zwierzęta zostały wyhodowane w XVI wieku w południowych Chinach. Używane do polowania na dziki, zaganiania stad i walk psów uważane są za jedną z najstarszych ras. Do Europy Shar pei trafił w 1981 roku. Inteligentny, spokojny i opiekuńczy jest idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi.

Shar pei to postawny i silny pies zaliczany do grupy molosów. Dorosły osobnik w zależności od płci waży 20-30 kg i osiąga wzrost 44-51 cm. Doskonale odnajduje się w warunkach miejskich. Ma naturę psa obronnego i jest świetnym stróżem. Szybko przywiązuje się do swoich opiekunów i nie jest hałaśliwy.

Xiasi Dog, pies myśliwski

Pochodzący z Chin z prowincji Guizhou Xiasi Dog (Xiasi Quan, Bai Long Quan) to idealny pies myśliwski. Smukłe ciało, odpowiednia muskulatura, silne łapy i potężne nogi czynią z niego wyjątkowo szybkiego i wytrzymałego myśliwego. Zwierzęta te posiadają doskonały węch, białą skórę spiczaste uszy i małe oczy. Skóra wokół nosa, oczu i pyska jest czerwona. Dorosły osobnik waży od 10 do 30 kg a jego wzrost to ok. 43-50 cm. Z uwagi na idealne warunki szkolony jest często na psa stróżującego.

Chiński pies Chongqing

Na początku trzeciego stulecia przed naszą erą w czasach dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e.) powstała rasa Chinese Chongqing dog nazywana również Mahugou. Rasa ta powstawała w sposób naturalny, a dobór cech tworzył się na skutek doboru naturalnego. Żyjące w izolacji zwierzęta nie były krzyżowane z innymi przedstawicielami tego gatunku, na skutek czego u zwierząt uformował się szereg unikalnych cech zewnętrznych. Chongqing (chiński pies gończy) wykorzystywany był do polowania na lisy, borsuki i inną drobną zwierzynę oraz jako pies obronny.

Mahugou jest psem o mocnej kwadratowej budowie. Jego wzrost nie przekracza 50 cm a waga to ok. 20-25 kg. Krótka brązowa lub czerwono-brązowa sierść (niektóre osobniki są częściowo lub całkowicie jej pozbawione), wysoko osadzone uszy oraz mocna muskulatura u samców (samice są bardziej smukłe) przyciągają wzrok. Psy wyróżniają się dostojnością i elegancją, a charakter idzie w parze z ich wyglądem. Są spokojne, zrównoważone i bardzo oddane właścicielowi.

Mastif tybetański, olbrzym z gór

Silny, duży i podobny do niedźwiedzia pies od lat wzbudza kontrowersje. Pomimo że nie jest typowym psem bojowym to z uwagi na swoje gabaryty (nie mniej niż 66cm, suka nie mniej niż 61cm, waga  45-73 kg, suki 34-54 kg, ) postrzegany jest jako groźny. Mastif tybetański (Do-Khyi) jest psem stróżującym. Silny, czujny i niezależny jest doskonałym towarzyszem dla osób zdecydowanych i mieszkających na odludziu. Nieufny do obcych, odporny na zimno i wiatr jest jedną z najstarszych ras na świecie, która pierwotnie zamieszkiwała wysokogórskie tereny w Himalajach i wykorzystywana była jako pies pasterski. Pomimo upływu czasu rasa ta została praktycznie niezmieniona. Do Europy zwierzęta trafiły w połowie XIX wieku, w czasie, w którym groziło im wyginięcie. Obecnie hodowla tych pięknych zwierząt rozwija się głównie w Anglii

Chow-chow, pies o wyglądzie lwa

Niepowtarzalny wygląd Chow-chow, inteligencja i chęć do współpracy to cechy, które są najczęściej wymieniane przez miłośników tej rasy. Zwierzęta, pomimo że są średniego wzrostu (psy 48-56 cm, suki 46-51cm, waga psa 25-32kg, suka 20-27 kg) z pozoru wydają się dużo większe. Wrażenie to spowodowane jest wyjątkowo bujną sierścią, która może być długa i prosta lub krótka, obfita i nastroszona. Bez względu na długość sierści psy tej rasy posiadają wyjątkową „grzywę” na karku, dzięki której podobne są do lwa. Znakiem szczególnym jest też niebieski język, o którym krążą legendy.

Chińskie rasy psów, urzekają, fascynują i wzbudzają ogromną ciekawość. Niezależnie od wyglądu i gabarytów mogą być wspaniałymi towarzyszami dla osób, które pragną wziąć zwierzaka pod swój dach. Wierne i oddane człowiekowi będą doskonałym wsparciem w trudnych chwilach.

Autorem tekstu jest aplikacja do wyszukiwania zweryfikowanych hodowli psów rasowych: https://www.look4dog.com

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne